نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه عبدالله دوامی

  •   1,678 بازدید
  •   ۳ دیدگاه

عبدالله دوامی در سال ۱۲۷۰ تولد یافت. نزد علی خان نایب السلطنه معروف به حنجره دریده آواز را فرا گرفت و از آقا حسین قلی ، حسین خان کمانچه کش ، درویش خان و مجددالذاکرین و میرزا عبدالله نکته ها آموخت. او تصنیف های قدیم را به خوبی از حفظ داشت. در کلاس های شبانه ی هنرستان موسیقی شاگردانی تربیت کرد که از آن جمله اند : فاخره صبا ، محمود کریمی ، مرضیه خاطره پروانه ، همان و الهه . محمدرضا شجریان نیز از تعالیم او بهره مند شده است. از دوامی صفحاتی در دست است که مشهورترین شان تصنیف افشاری از عارف قزوینی است که با این مطلع شروع می شود : از کفم رها شد قرار دل ، نیست دست من اختیار دل.

عبدالله دوامی

دوامی می گفت در سفر دوم درویش خان به تفلیس ، عارف که به بدرقه ی آنها آمده بود از او خواهش کرد تصنیف دهم مربوط به شوشتر ، ساخته ی عارف را در صفحه بخواند. درویش خان از این کار سر باز زد و گفت این تصنیف سیاسی است و ما در سیاست نیستیم. دوامی به خاطر قولی که به عارف داده بود هنگام ضبط صفحه ناگهان شروع به خواندن آن تصنیف کرد. درویش خان از شدت عصبانیت با مشت ، پوست تار را پاره کرد و سرانجام بنا به اصرار دوامی موافقت کرد تصنیف افشاری با مطلع فوق که جنبه ی سیاسی نداشت با آواز قوامی و تار خود او در صفحه ضبط شود. آن صفحه اکنون در دست است. دوامی در سال ۱۳۵۹ درگذشت.

ردیف آوازی استاد عبدالله دوامی یکی از معتبرترین ردیف های آوازی موسیقی ایران است که از ویژگی های بالایی برخوردار است. استاد عبدالله دوامی فراگیری آوازی را ابتدا نزد علی خان نایب السلطنه که از ردیف دانان بنام روزگار بود آغاز کرد و سپس به علت آشنایی و انس با میرزا عبدالله ، آقا حسین قلی و درویش خان ، یک دوره ردیف سازی و ضربی های را نزد آنان فراگرفت. استاد دوامی همچنین در محضر استادانی چون سماع حضور ، عارف قزوینی و حاجی خان تصنیف های آنان را با شور و عشق آموخت و این تصنیف ها را با مهارت و زیبایی به کمال لطف رساند.

مهارت استاد دوامی در اجرای ردیف آوازی همراه با وفاداری و اخلاص و تاویل گوشه های ردیف به ویژه در تحریرها و ادوات آن ، بی نظیر است و موجب شده تا ردیفی جامع ، اصیل و زیبا به یادگار بماند.