نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه داریوش طلایی

  •   1,702 بازدید
  •   بدون دیدگاه

داریوش طلایی در سال ۱۳۳۱ در شهر دماوند به دنیا آمد. مراحل اولیه ی تحصیلات موسیقی را در هنرستان ملی به پایان رساند. از سال ۱۳۴۹ در دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران ادامه ی تحصیل داد و همزمان در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی ملی ضمن تدریس با تشکیل یک گروه موسیقی به بازسازی آثار جاودانه ی موسیقی ملی پرداخت. تهیه و اجرای برنامه هایی برای رادیو ، تلویزیون و جشن هنر حاصل کار این دوره از فعالیت های هنری وی است.

داریوش طلایی در سال ۱۳۵۶ موفق به دریافت جایزه اول تار و سه تار و همچنین جایزه ی ممتاز آزمون باربد شد. داریوش طلایی سال ها از مکتب استادان بزرگ چون علی اکبر شهنازی ، نور علی برومند ، یوسف فروتن ، سعید هرمزی و عبدالله دوامی بهره برده و پیوسته در زمره ی شاگردان ممتاز آنان محسوب می شده است. وی خیلی زود به جرگه ی تکنوازان موسیقی ملی پذیرفته شد. شناخت جامع و دانش وسیع او از موسیقی و تکنیک بالا در نوازندگی موجب شد که در سن ۲۳ سالگی به استادی دانشگاه تهران پذیرفته شود و از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۸ به تدریس موسیقی در دانشگاه تهران بپردازد.

در سال ۱۳۵۸ با دریافت بورس از دولت فرانسه برای ادامه ی تحصیل به این کشور عزیمت کرد و در آنجا به تحصیلات خود در رشته موزیکولوژی ادامه داد و به دریافت دانشنامه ی فوق لیسانس نائل آمد. وی ضمن تحصیل پیوسته با اجرای کنسرت های منظم به شناساندن و معرفی موسیقی ایرانی در کشورهای مختلف مغرب زمین همت گماشت. از او صفحه هایی مختلف توسط رادیو فرانسه منتشر شده که از طرف منقدین به عنوان “یک رویداد استثنایی هنری” شناخته شده است.

او در ادامه ی تحصیل به دوری دکترا راه یافت و موضوع پایان نامه اش “جایگاه مایه و مقام در ساختار موسیقی ایرانی ، ترک و عرب” است.

داریوش طلایی از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۸ در بخش موسیقی مشرق زمین دانشگاه سوربن پاریش موسیقی ایرانی تدریس کرد و سپس به دعوت دانشگاه واشنگتن به آمریکا عزیمت نمود و در آنجا نیز طی سال های ۷۰ تا ۷۱ به تدریس موسیقی پرداخت.

داریوش طلایی

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.