نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

دانلود آلبوم “صدای طهرون قدیم ۱” با صدای مرتضی احمدی

 •   8,800 بازدید
 •   ۲ دیدگاه
خواننده مرتضی احمدی
آهنگساز مردمی
نام آلبوم صدای طهرون قدیم 1
تعداد ترک 13
فرمت MP3
کیفیت 320
سَبک سنتی,رو حوضی
حجم 71.7 مگابایت
توضیحات

دانلود آلبوم صدای تهرون قدیم 1 مرتضی احمدی

متاسفانه ، امروز ، یعنی ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۳ ، مصادف با شب یلدا ، استاد مرتضی احمدی ، بازیگر با سابقه سینما و تلویزیون ، صدا پیشه و دوبلور معروف ایران ، دار فانی را در سن ۹۰ سالگی وداع گفتند و رخت از دنیا بر بستند. چه کنیم که همه باید روزی برویم و چه خوب که مثل ایشان با نظر نیک برویم و “خرّم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد”.  ایشان ضمن ایفای نقش در بسیاری از سریال ها و فیلم های سینمایی ، در صدا پیشگی نیز استاد بودند. ترانه های رو حوضی این استاد بسیار زیبا هستند و همچنین پیش پرده خوانی هایشان بسیار معروف و شنیدنی هستند.

برای اینکه بتوانیم در نوا یاب ، یادی از این استاد از دست رفته کرده باشیم ، آلبوم “صدای طهرون قدیم” این استاد گرانقدر را برایتان در نظر گرفته ام. ایشان در این آلبوم ترانه های روحوضی قدیم را با صدای گرمشان اجرا کرده اند. امیدوارم از شنیدن این آلبوم لذت ببرید و برای شادی روح این مرد بزرگ دعا بفرمایید.

و اما در رابطه با موسیقی روحوضی متن زیر را که از وبسایت دهلچی برداشته ام مطالعه بفرمایید :

در دوره‌ی قاجار و بعد از آن تئاتر و موسیقی طربناک ی در ایران باب شد، که فارغ از مسائل و مشکلات روزمره عامه‌ی مردم در فضایی از جشن و سرور با ترکیبی از نمایش و رقص و موسیقی برگزار می‌شد. این نوع مراسم در ابتدا منحصر به خانواده اشراف و بزرگان بود، ولی به مرور به زندگی مردم عادی راه پیدا کرد. اما از آنجایی که عموما اجرای اینگونه مراسم، توسط گروه نوازندگان و بازیگران، نیازمند فضای بزرگی (همچون صحنه نمایش) بود، در درون خانه‌ی مردم عادی قابل اجرا نبود. لکن چاره‌ای برای آن اندیشیده شد: بر روی حوض خانه تخته‌های چوب و روی تخته‌ها فرش می‌انداختند و در عمل، حوض خانه را بدل به صحنه نمایش می‌کردند و همینجا بود که واژه‌ی تخت حوضی و روحوضی آفریده شد. مراسم تخت حوضی با رونق گرفتن رادیو، سینما و تلویزیون بصورت تدریجی از میان رفت و اثر کمتری از آن یافت می‌شد تا آنجا که از سال ۱۳۱۷ به بعد تعدادی از نوازندگان و بازیگران مشهور به بازسازی مراسم روحوضی پرداختند و بعدها موسیقی و تئاترهایی با همان مضامین نمایش‌های روحوضی در رادیو نیز اجرا شد.

 

 

 1. مرسی لطف کردین
  کاش استاد بوووووووووووووود کاش ششششششش
  خداحافظ پدربزرگ پرسپولیس
  چه زیبا رفتی
  بعد از آخرین دربی که تیمت برنده ی آن شد رفتی …… چه زیبا

 2. کار بسیار قشنگی کردید . این هنرمندان هیچوقت نباید فراموش شوندو هنرشان نسل به نسل باید انتقال یابد. روحش ها براستی شاد که همیشه پیام اور شادی ونشاط بود. همیشه در دلهای ماست .