نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

دانلود آلبوم “صوفی” با صدای محمد معتمدی

  •   5,199 بازدید
  •   ۲ دیدگاه
خواننده محمد معتمدی
آهنگساز سینا جهان آبادی
نام آلبوم صوفی
تعداد ترک
فرمت MP3
کیفیت 320
سَبک سنتی,آوازی
حجم 107.4 مگابایت
توضیحات

دانلود آلبوم صوفی محمد معتمدی

محمد معتمدی – خواننده : « هنر بداهه نوازی و بداهه خوانی در موسیقی اصیل ایرانی از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است که به دلایلی که ذکر آن در این مقال نمی گنجد امروزه کتر برروی صحنه ها توسط هنرمندان به اجرا در می آید که این امر یعنی از دست دادن حال لحظه های جاری و یا “آن ِ” هنری. البته مهم ترین دلیل آن عدم درونی شدن موسیقی در ضمیر هنرمند است. در اولویت قرار گرفتن جنبه های اقتصادی هنر موسیقی طی سالیان اخیر و به تبع آن توجه به ذائقه گروه های بزرگتری از مخاطبین در حوزه هایی چون کنسرت و انتشار را می توان از علل دیگر آن برشمرد. الهام از فضای حسی و جو حاکم بر اجتماع مخاطبان به انتخاب مایه و شعر مناسب کمک شایانی می کند که گاهی از آن به مناسب خوانی یا مناسب نوازی یاد می کنند. اوج این هنر را میتوانم در آثار استادان بزرگی چون جلیل شهناز و حسن کسایی با تاج اصفهانی و بزرگانی چون ادیب خوانسار ، رضا ورزنده و احمد عبادی مشاهده کرد.

موسیقی مبتنی بر بداهه نه تنها در فرم ساز و آواز قابل اجراست ، بلکه قطعات ضربی یا ضربی خوانی را نیز میتوان با این رویکرد در سطحی مطلبو اجرا کرده که زنده یاد ناصر فرهنگ فر نمونه های بسیار زیبایی از یان دست اجرا کرده است.

بهانه ضبط این اثر ، شرکت در فستیوال جهان صوفی سال ۲۰۰۷ در پاکستان بود ، جایی که اکثر گروه های شرکت کننده در آن به اجرای موسیقی عرفانی و غلباً مبتنی بر بداهه خوانی و بداهه نوازی پرداختند. این مسئله ما را بر آن داشت که فارغ از هرگونه تمرین و رپرتواری معین و با الهام از فضای فستویال به اجرای یک موسیقی کاملاً بداهه بپردازیم که البته حضور تنها یک ساز ملودیک در گروه کار را ساده تر نمود.

بازخورد حضور در این فستیوال برای ما بسیار مطلوب به نظر رسید و به پیشنهاد برگزار کنندگان ، دوستان و علاقمندان موسیقی ایرانی حاضر در فستیوال برا آن شدیم تا این کار را چند روز بعد در استودیو ضبط کنیم.

هرچند ما نیز بر این مهم واقفیم که این گونه موسیقی بداهه برروی صحنه و در حضور مخاطب از کیفیت اجرایی و محتوایی و حس و حال بهتری برخوردار است ، اما به دلیل عدم ضبط مطلوب اجرا در صحنه ی فستیوال سعی کردیم همان فضا را در استودیو بازسازی کنیم. یقیناً این اثر دارای کاستی هایی نیز هست که باتوجه به بداهه بودن شاید قابل اغماض باشد.»

نوازندگان :
آواز : محمد معتمدی
کمانچه : سینا جهان آبادی
دف و دایره : حسین رضایی نیا
دهل : رزا یزدانی