نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

فخری ملک پور

  •   1,602 بازدید
  •   بدون دیدگاه

خانم فخری ملک پور یادگار و حافظ میراث هنری مکتب استاد فقید شادروان مرتضی محجوبی، در سال ۱۳۱۴ در تهران متولد شدند. آموختن موسیقی را با نواختن ساز پیانو در سن ۹ سالگی در محضر استاد مرتضی محجوبی آغاز نمودند و طی مدت ۱۲ سال به طور پیوسته، ردیف سازی و آوازی موسیقی دستگاهی ایران و کلیه قطعات و ساخته های استاد را فرا گرفتند.

پیوند عمیق و محکم عاطفی مابین استاد و شاگرد در نهایت موجب انتقال کلیه ویژگی های ساز استاد و انعکاس جوهر کار ایشان در نوازندگی شاگرد شد، به طوری که ایشان موسیقی اصیل و ردیف دستگاهی ایرانی را با پیانو که سازی صد در صد اروپایی است، با سبک و تکنیکی ممتاز به طریقی اجرا می نمایند که دقیقاً تأثیر یک ساز سنتی ایرانی را در شنونده به جا می گذارد.

تمامی ظرایف و شگردهای خاص نوازندگی استاد مرتضی محجوبی، غلت ها، تحریرها، تکیه ها همراه با قدرت و صلابت و در عین حال با پنجه ای شیرین و تأثیرگذار در ساز ایشان متبلور شده است. در این تکنیک از آکورد دست چپ و فواصل آن به روش فرنگی استفاده نمی شود و نت های اجرا شده توسط دست چپ بنابر الزام و یا سلیقه، مشابه دست راست و یا با اجرای نت های شاهد و اصلی هر گوشه به صورت واخوان و یا با فواصل ایرانی، همانند سازهای مضرابی اجرا می شود و از آرپژها به ندرت استفاده می کنند.

شادروان مرتضی محجوبی، ردیف موسیقی دستگاهی ایران را با توجه به ویژگی های ساز پیانو با روش مخصوص خود نت نویسی کرده و طی سالیان متمادی آن را به ایشان آموزش داده اند و نسخه اصلی این ردیف و کلیه دست نوشته های خود را نزد ایشان به یادگار سپردند.

خانم فخری ملک پور به منظور حفظ و اشاعه این میراث فرهنگی و به یاد و خاطره استاد خود، این ردیف را با حفظ امانت کامل اجرا و ثبت نمودند.

به یقین جای این مجموعه گرانقدر، در میان ردیف های موجود موسیقی خالی بود. جدیت، همت و عشق و علاقه و احساس این بانوی هنرمند و بزرگوار برای ارائه و اشاعه این مجموعه، شایان تقدیر و سپاس است.

فخری ملک پور نوازنده پیانو

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.