نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه محمد جلیل عندلیبی

  •   1,444 بازدید
  •   بدون دیدگاه

محمدجلیل عندلیبی (زاده ۱۳۳۰ سنندج) آهنگساز و نوازنده سنتور اهل ایران است.. از جمله اساتید وی می‌توان به حسن کامکار اشاره کرد. وی با خوانندگان بنام ایران مانند حمیرا، شهرام ناظری و علی‌رضا افتخاری همکاری داشته است.

در محله‌ی چهار باغ سنندج متولد شد. در خانواده‌ی اهل عرفان و موسیقی، ذوق و استعداد با شنیدن نوای موسیقی در خانواده پرورش یافت. که هم از طرف مادری یعنی داییش که خواننده‌ی رادیو بود به نام حکمت نوبری و هم از طرف پدری که مشوق وی ایرج عندلیبی از خواننده‌های خوش صدا و مشهور رادیو و تلویزیون بود کمک و راهنمایی شد و در ۱۲ سالگی به مدت ۳ سال خواننده فرهنگ و هنر سنندج به سرپرستی حسن کامکار بود از ۱۵ سالگی نوازندگی سنتور را شروع نمود.

در ۱۵ سالگی به دلیل بلوغ و اینکه دیگر صدای زیر چپ کوک را نداشتم شروع به نوازندگی سنتور نمود. قبل از رفتن تهران و تحصیلات آکادمیک در دبیرستان هدایت ارکستری را تشکیل داد که در جشن‌ها شرکت می‌کردند. سال ۱۳۵۲ وارد دانشگاه تهران دانشکده هنرهای زیبا شد. از اساتید به نام همچون نورعلی برومند، داریوش صفوت،‌ احمد پژمان، علیرضا مشایخی، هرمز فرهت، شاهین فرهت، تقی مسعودیه و برکشلی میتوان اشاره نمود. سال ۱۳۵۴ در دانشکده‌ی هنرهای زیبا علاوه بر هر ساز تخصصی سنتور و ساز الزامی پیانو، ساز دوم فاگوت را زیر نظر مستر پرژرف بلغاری فرا گرفت. که باعث گردید عملاً‌ به طور آکادمیک موسیقی کلاسیک غربی را تجربه نماید. ۱۳۵۵ به دعوت داریوش صفوت وارد تنها مرکز حرفه ای موسیقی سنتی یعنی مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی ایران گردید. ضمن تدریس سنتور گروه تازه تأسیس مشتاق یا مولانا را تشکیل داد ضمناً‌ گروه مولانا ادامه‌ی همان ارکستر فوق برنامه دانشگاه تهران بود.

کنسرت‌های زیادی در سرتاسر دنیا با گروه مولانا به سرپرستی و آهنگسازی خویش اجرا نموده‌. و به معرفی و شناسایی موسیقی سنتی در تمام دنیا مبادرت ورزید. از سال ۱۳۵۷ ارکستر سنتی وزارت ارشاد را رهبری و آهنگسازی نموده است. وی دارای دو فرزند به نام های سالار و سانوا می باشد که خوشبختانه از بهترین‌های این رشته می باشند.همسر وی مینو افتاده نوازنده سرشناس ویلن و کمانچه می باشد.

محمد جلیل عندلیبی

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.