نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه مرتضی محجوبی

  •   3,390 بازدید
  •   بدون دیدگاه

مرتضی محجوبی ، در سال ۱۲۷۹ خورشیدی در تهران در خاندانی اهل موسیقی متولد شد. پدرش نظارت خانه ی شجاع السلطنه (داماد ناصرالدین شاه و شوهر اول تاج السطلنه) را داشت به همین سبب به عباسعلی ناظر معروف بود. ناظر به نواختن نی آشنایی داشت و مادر مرتضی (فخرالسادات) نیز با نواختن تار و پیانو آشنا بود. عباسعلی ناظر ، مرتضی را برای تحصیل به مدرسه ی سن لویی فرستاد و برای آموختن موسیقی به حسین خان هنگ آفرین سپرد. مرتضی که مقدمات نواختن پیانو را از مادر آموخته بود نزد حسین هنگ آفرین به نواختن این ساز پرداتخت پس از آنکه کلاس پیانوی محمود مفخم تشکیل شد به شاگردان او پیوست و به زودی از شاگردن ممتاز مفخم شد و در نواختن این ساز که نوازندگان معدود داشت شهرت فراوان پیدا کرد.

پس از برهم خوردن دستگاه شجاع السلطنه ، پدرش در خیان لاله زار کافه ای باز کرد و ارکستری ترتیب داده بود که فرزندانش مرتضی و رضا محجوبی در آن پیانو و ویلن می نواختند. مرتضی محجوبی خردسال بود که در کنسرتی با محمودخان مفخم و حسین خان اسماعیل زاده (استاد کمانچه) و حاجی خان (استاد ضرب) و عارف قزوینی در سالن سینما فاروس واقع در خیابان لاله زار پیانو نواخت و نامش بر سر زبان ها افتاد.

مرتضی محجوبی هنرمندی فروتن و کریم النفس و بی آزار و با محتب بو و به دوستانش صمیمانه علاقه داشت لی عصبی مزاج و زودرنج بود. در موسیقی بسیار با ذوق و با استعداد در نوازندگی ماهر بود و به اصطلاح پنجه ی شیرینی داشت. لیکن برخلاف مشیر همایون تحریر را یک دستی می زد و پس از مشیر همایون شهردار استاد مسلم پیانو بود. محجوبی در کنسرت ها شرکت می کرد. در رادیو تهران نیز نوازندگی می کرد و در آهنگسازی نیز صاحب ذوق بودو آهنگ های بسیاری ساخت. شعر تصنیف های او را بیشتر دوست شاعر و مورد علاقه اش ، رهی معیری شاعر خوش قریحه ، که خود نیز به دقایق موسیقی ایرانی آگاهی کافی داشت ، ساخته است.

وی در حدود سال ۱۳۴۰ خورشیدی درگذشت و در آرامگاه ظهیرالدوله در قریه امام زاده قاسم شمیران به خاک سپرده شد.

این بیوگرافی به قلم حسن مشحون بوده است.

مرتضی محجوبی

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.