نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

شروعی دوباره – نوایی مجدد – آبان ۱۳۹۴

 •   1,647 بازدید
 •   ۱۹ دیدگاه

اولین علاقمندی من به موسیقی سنتی ، در سال ۱۳۸۵ آغاز شد. زمانی که حدوداً ۱۴ سال داشتم و در ماشین پیکانمان نشسته و منتظر بودم پدرم از فروشگاه برگردد تا به خانه بازگردیم. پدر علاقمند به موسیقی سنتی بود و همانطور که خودش بارها گفته با صدای استاد شجریان زندگی گذارنده بود. ولی تلاشی برای این مسئله که فرزندش یعنی من به موسیقی سنتی علاقمند شوم انجام نداده بود. آن روزها نیز آنچنان موسیقی گوش نمیداد و گویا زندگی پر مشغله مجالی برایش نگذشته بود. بگذریم… انتظار در پیکان و اجبار به شنیدن کاست های موسیقی سنتی درون خودرو مرا کلافه کرد از اینکه این چه موسیقی ای هست که پدرم گوش میدهد و در نتیجه ضبط خودرو را برروی رادیو تنظیم کردم ولی مثل اینکه قرار بود که من به موسیقی سنتی علاقمند شوم چرا که رادیو نیز در حال پخش موسیقی سنتی بود. از کاست های درون ماشین خسته شده بودم ولی موسیقی ای که از رادیو در حال پخش بود مرا جذب خود کرد. این خاطره را در پس زمینه ذهنم همیشه به عنوانی اولین روز علاقمند شدن به موسیقی سنتی به یاد دارم. البته این اولین جرقه بود و سال ها گذشت تا اینکه به شنونده ی پر و پا قرص موسیقی سنتی تبدیل شدم.

چندین سال گذشت و سالها فعالیت من در اینترنت و راه اندازی سایت های مختلف در زمینه های مختلف از دانلود گرفته تا سایت خبری و در نهایت شکست های مختلف برروی سایت هایی که راه اندازی کردم من را دل شکسته از همه جا به وبلاگ شخصی ام کشاند و سپس برای به اشتراک گذاری موسیقی های مورد علاقه ام بخشی در وبلاگم راه اندازی کردم. وبلاگ نسبتاً پر طرفداری در زمینه موسیقی سنتی شد که شاید خیلی از شما عزیزان خواننده این متن ، آن را بشناسید ولی ندانسته باشید که آن وبلاگ نیز متعلق به بنده است. “ساز سوخته” . به کسی به طور مستقیم نگفته بودم که آن وبلاگ نیز متعلق به من بوده است. بیشتر از یکسال است که غیرفعال است. پس از مدتی فعالیت برروی “ساز سوخته” تصمیم به راه اندازی “نوا یاب” گرفتم. جست ِ و گریخته از اردیبهشت ۱۳۹۳ نوا یاب را به روز کردم تا مهر ماه ۹۳ فعالیت را بیشتر کردم و یکسال پر کار را پشت سر گذاشتم تا اینکه به شهریور ۱۳۹۴ رسیدیم.

مشغله های کاری در شهریور ۹۴ از یک طرف و هزینه های سایت از طرفی دیگر و تامین نشدن هزینه ها از تبلیغات من را مجبور به درخواست از کاربران کرد که با پرداخت هزینه ای دلخواه به صورت ماهیانه هزینه فضای میزبانی آلبوم ها که به صورت دانلود لینک مستقیم برای علاقمندان فراهم بود را تامین کنند. متاسفانه جز ۳ یا ۴ نفر مبلغی را پرداخت نکردند. دلسرد شدم و در کنار مشغله ای که برایم به وجود آمده بود دست از به روز رسانی سایت کشیدم و مشغول به انتقال آلبوم ها به وبسایت میزبانی رایگان شدم. به نظرات و ایمیل ها نیز اصلاً پاسخ ندادم.

امروز که این مطلب را می نویسم هنوز فرایند انتقال کامل نشده است ولی به دلیل اینکه مدت زیادی از مسکوت ماندن سایت گذشت ، بنا به توصیه دوستان و اینکه “شهنوازان رکوردز” نیز آلبومی را برای انتشار در شروع مجدد سایت در اختیار من قرار داد ، تصمیم گرفتم در این روز فعالیت سایت را مجدداً شروع نمایم.

امیدوارم بتوانم فعالیت را البته نه به مانند گذشته، ادامه دهم.

 

 1. سلام
  اول خوشحالم که برگشتی ، نه برای اینکه باشی و من بیام موسیقی مورد علاقم رو دانلود کنم
  برای اینکه بسیار نگرانت بودم و فکر کنم دو بار هم ایمیل زدم و البته چون پاسخی نشنیدم خیلی بیشتر نگرانت شدم
  به هرحال از اینکه سالم هستی خوشحالم و البته از اینکه پاسخ ایمیل من رو هم مثل دیگران ندادی ممنونم
  بذار کمی با شما رک باشم ، وقتی می دیدم هر روز با علاقه فراوان سایتت رو بروز میکنی هم در دل تحسینت میکردم و هم مطمئن بودم روزی کم میاری ، مثل همه که در این فضا کار کردند ، دلسرد شدند و رفتند و نمونه بارز تر از همه اونها دلزنده ها بود و این اواخر شبزنده ها.
  میدانستم گذاشتن لینک مستقیم هزینه در برداره و با خودم گفتم شاید محمد روی گنج نشسته ، ولی وقتی فراخوان زدی فهمیدم از این خبرها نیست ، مطمئن بودم این فراخوان چندان پاسخ مثبت در بر نخواهد داشت .
  همه این مراحل رو پشت سر گذاشتم به جز صرف هزینه زیاد.
  چرا من و شما باید هزینه کنیم دیگران استفاده ببرند ، چه نیازی به گذاشتن لینک مستقیم داریم وقتی لینکهای کمکی هست ، باش ، ولی زیاد هزینه نکن ؛ خیلی هم زود به زود آلبوم نذار ، فرصت بده کاربران آلبومها رو گوش کنند.
  من از وقتی به بعضی چیزها اهمیت ندادم دیگه با برخی مسائل خیلی راحت کنار میام
  ۱- نظر نمیذارن
  ۲- مشارکت جدی ندارند
  ۳- دوستان فضای مجازی موقتند
  پس هروقت فرصت کردم سایت رو بروز میکنم
  خیلی به سایتم فکر نمیکنم ، یعنی دغدغم زندگیمه و هروقت تونستم سایت رو بروز میکنم
  به هرحال محمدجان ، شما رو دوست دارم و همینکه امشب مطمئن شدم شما سالمی خیلی خوشحالم
  ببخش ، پرحرفی کردم

  • سلام. ممنونم حامد جان. از اینکه جواب ایمیلت رو ندادم شرمنده. چون عهد کرده بودم به هیچ نظر و ایمیلی جواب ندهم.
   توصیه هایت رو حتماً آویزه گوش میکنم و به آنها عمل خواهم کرد. سپاس

 2. درود دوسا عزیز
  من هم از وقتی که با سایت شما آشنا شدم به موسیقی سنتی علاقمند شدم
  خیلی خوشحالم از سایت به این خوبی
  امیدوارم همیشه هر چند کم هم ,فعال باشید و ما رو در کنار موسیقی های زیباتون شریک بدونید

 3. با سلام و عرض ادب
  بسیار خوشحالم که سلامت هستید و مشکلی برایتان پیش نیامده آقا حامد تمام صحبت ها را فرمودند. امیدوارم همیشه در سلامت باشید.

 4. salam. mamnunam az site -e kheili khubet. naomid nasho . man ke kheili az in site khosham miyad. saligheh khubi ham darid. montazere fa-aaliat e bishtaret hastam . midunam ke sakht-e . vali bedun ke kesani hm hastaand ke be omid e to hastand.

 5. با درود بی پایان بر شما
  معمولا هر روز به سایت شما سر میزدم، منتظر آلبوم های جدید بود. کاملا برام آشکار بود که دلسرد شده بودین. این روزها هزینه های زندگی، تحریم ها ، مشکلات بیکاری و … طبیعی هستش که شما هم دلسرد بشین.
  در هر صورت بسیار خوشحال هستم که دوباره انگیزه پیدا کردین.
  **سلامت، سربلند و سرافراز باشید**

 6. سلام اقای نوایاب بسیار خوشحالم که دوباره متولد شدی حقیقتا مدتی بود کهسری به سایت نمی زدم چون غیر فعال بود امروز اتفاقی یادداشت شمارو شروعی دوباره خوندم امیدوارم با حمایت علاقه مندان به موسیقی سنتی وایرانیو نوایاب همچون گذشته به فعالیت خود ادامه دهید .با سپاس کامران

 7. سلام محمد
  همه این اتفاقا که راجع به نحوه علاقمندیت به موسیقی سنتی ایرانی نوشته بودی به طرز خیلی حیرت آور و عجیبی شبیه احوال من بود. من هم سن ۱۵ سالگی سه سال قبل از تو از طریق رادیو تصنیفی رو شنیدم و با اینکه اصلا از این جنس موسیقی خوشم نمی آمد و بیشتر تو نخ شادمهر عقیلی و این چیزا بودم، ارتباط عجیبی باهاش برقرار کردم. (کار یادگار دوست شهرام ناظری بود). و از اون به بعد کارم شد با رادیوی آیوای قدیمی ضبط این جور کارها از رادیو روی ضبط کاست(!). چه قدر همه چیز محدود بود اما با کاست هایی که می خریدم و ضبط میکردم عشقها و داستانی داشتم که مپرس. حسی که متأسفانه الان کمتر بهم دست میده با وجود این همه برخورداری… یکی از همین برخورداری ها سایت وزین و بی تکلف و بی ادعای شماست که با طراحی خوب و چشم نواز و بدون هیچ چشمداشت مادی که این روزها در حکم گوهر نایابه، هر از چند گاهی حال ما رو خوش میکنه. دمتان گرم و سرتان سبز

 8. با عرض سلام و خسته نباشید
  واقعا کار خیلی خوبی می کنید که باز هم دوباره شروع به کار کردید ، خدا به شما خیر بده و انشاالله همیشه سلامت باشید .
  با تشکر

 9. سلام
  این تجربه را همه ما داشته ایم .
  پیشنهادم این است سایت را کلا وی آی پی کنید. باور کنید من این تجربه را دارم . تجربه خوبی است . این باعث می شود فقط کسانی که واقعا آلبوم های سایت را می خواهند از آن استفاده کنند . در ضمن از استفاده دیگر دوستان در سایتهای دیگر هم که بی اجازه از لینکها استفاده می کنند جلوگیری می کند . ماهی سه چهار هزار تومان برای یک نفر علاقمند فکر نکنم پولی باشد .

 10. محمد جان سلام
  واقعا بهت تبریک میگم و جا داره از زحمت های زیادی که برا موسیقی میکشی تشکر کنم. من که به شخصه بهره های زیادی رو از سایت شما بردم . بازم آرزوی موفقیت برا شما دارم.
  ارادتمند شما اسلامی