نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه جلال تاج اصفهانی

  •   1,173 بازدید
  •   بدون دیدگاه

جلال تاج به سال ۱۲۷۴ در شهر اصفهان متولد شد. پدرش شیخ اسماعیل تاج الواعظین خطیب بود و صدای دلنشینی داشت. جلال از ۹ سالگی خواندن آواز را تجربه نمود و در سن ۱۲ سالگی به محضر آقا سید عبدالرحیم اصفهانی راه یافت و از خرمن دانسته های او در موسیقی و آواز خوشه ها چید. پس از آن از هنر هنرمندانی چون نایب السطلنه ، حبیب شاطر حاجی ، میرزا حسین خان ساعتساز و میرزا حسین عندلیب بهره ها برد تا آنکه رفته رفته تاج ِ جوان که مردم کوچه و بازار او را تاج زاده صدا می زدند ، به سن بیست سالگی رسیده و نقل هر محفل و مجلسی شده بود.

تاج در سال ۱۳۰۲ به تهران مسافرت کرد و به همراه ارکستر مرتضی خان محجوبی و با تار مرتضی نی داوود در کنسرتی که روزنامه ناهید در باغ سهم الدوله ترتیب داده بود ، برای اولین بار تصنیف مرغ سحر را خواند. کمپانی های مختلف از سال ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۷ قریب چهل صفحه از صدای تاج به همراه نوازندگان برجسته آن روزگار ضبط نمودند که اغلب آنها از آثار برگزیده این هنر ملی محسوب می شود.

با گشایش رادیو ایران در سال ۱۳۱۹ فعالیت خود را در رادیو آغاز کرد و در این زمان بود که صدای تاج بیش از گذشته به گوش مردم ایران رسید. همچنین در سال ۱۳۲۹ با افتتاح رادیو اصفهان همکاری مستمر و دائمی خود را با این مرکز شروع نمود که تا سال ۱۳۵۷ ادامه یافت. تاج با نوازندگان بیشماری خواند و به یکی از قلل موسیقی و آواز ایران فاتح آمد ، اما بیش از همه با جلیل شهناز و حسن کسائی همکاری و همدلی نمود ، به طوری که سالیان متمادی این سه هنرمند را یاران ثلالث می گفتند.

استاد جلال اصفهانی در شبانگاه سیزده آذر ماه ۱۳۶۰ در میان موجی از ناسپاسی و قدرناشناسی به نگاه چراغ عمرش خاموش شد ، اما مشعل هنر او و تاثیر آن بر آواز ملی ایران ، روشن و بر دوام ماند.

تاج اصفهانی

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.